Photo Diode
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SIEMENS |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum dark power | 0.001 nA |
| Infrared range | YES |
| Nominal photocurrent | 0.0095 mA |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| peak wavelength | 830 nm |
| Minimum reverse breakdown voltage | 32 V |
| shape | RECTANGULAR |
| size | 1.3 mm |
