XOR Gate, 4000/14000/40000 Series, 4-Func, 2-Input, PDSO14, FP-14DN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Hitachi (Renesas ) |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | 4000/14000/40000 |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| length | 8.65 mm |
| Logic integrated circuit type | XOR GATE |
| Number of functions | 4 |
| Number of entries | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| propagation delay (tpd) | 350 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 3.9 mm |