Binary Counter, HC/UH Series, Asynchronous, Negative Edge Triggered, 4-Bit, Up Direction, CMOS, PDSO14, FP-14DN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Hitachi (Renesas ) |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP14,.25 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Counting direction | UP |
| series | HC/UH |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| length | 8.65 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Load/preset input | NO |
| Logic integrated circuit type | BINARY COUNTER |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | 20000000 Hz |
| MaximumI(ol) | 0.004 A |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Number of digits | 4 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP14,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| power supply | 2/6 V |
| propagation delay (tpd) | 325 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Trigger type | NEGATIVE EDGE |
| width | 3.9 mm |

| HD74HC393RP | HD74HC393FP-EL | HD74HC393FP | HD74HC393RP-EL | HD74HC393P | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Binary Counter, HC/UH Series, Asynchronous, Negative Edge Triggered, 4-Bit, Up Direction, CMOS, PDSO14, FP-14DN | Binary Counter, HC/UH Series, Asynchronous, Negative Edge Triggered, 4-Bit, Up Direction, CMOS, PDSO14, FP-14DA | Binary Counter, HC/UH Series, Asynchronous, Negative Edge Triggered, 4-Bit, Up Direction, CMOS, PDSO14, FP-14DA | Binary Counter, HC/UH Series, Asynchronous, Negative Edge Triggered, 4-Bit, Up Direction, CMOS, PDSO14, FP-14DN | Binary Counter, HC/UH Series, Asynchronous, Negative Edge Triggered, 4-Bit, Up Direction, CMOS, PDIP14, DP-14 |
| Maker | Hitachi (Renesas ) | Hitachi (Renesas ) | Hitachi (Renesas ) | Hitachi (Renesas ) | Hitachi (Renesas ) |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | DIP |
| package instruction | SOP, SOP14,.25 | SOP, | SOP, SOP14,.3 | SOP, | DIP, DIP14,.3 |
| Contacts | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Counting direction | UP | UP | UP | UP | UP |
| series | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH | HC/UH |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDIP-T14 |
| length | 8.65 mm | 10.06 mm | 10.06 mm | 8.65 mm | 19.2 mm |
| Load/preset input | NO | YES | NO | YES | NO |
| Logic integrated circuit type | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS | ASYNCHRONOUS |
| Number of digits | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of functions | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | SOP | SOP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 325 ns | 325 ns | 325 ns | 325 ns | 325 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm | 2.2 mm | 2.2 mm | 1.75 mm | 5.06 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Trigger type | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE | NEGATIVE EDGE |
| width | 3.9 mm | 5.5 mm | 5.5 mm | 3.95 mm | 7.62 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | - | 50 pF | - | 50 pF |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | 20000000 Hz | - | 20000000 Hz | - | 20000000 Hz |
| MaximumI(ol) | 0.004 A | - | 0.004 A | - | 0.004 A |
| Encapsulate equivalent code | SOP14,.25 | - | SOP14,.3 | - | DIP14,.3 |
| power supply | 2/6 V | - | 2/6 V | - | 2/6 V |