4000/14000/40000 SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, TRUE OUTPUT, PDIP24, PLASTIC, DIP-24
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, DIP24,.6 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | ADDRESS LATCHES |
| series | 4000/14000/40000 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T24 |
| JESD-609 code | e0 |
| length | 31.915 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | OTHER DECODER/DRIVER |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 24 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP24,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 3/15 V |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 1100 ns |
| propagation delay (tpd) | 1100 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.334 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 15 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 15.24 mm |
| CD4515BCN | CD4515BMJ | CD4515BMN | CD4514BMJ | CD4514BCJ | CD4514BCN | CD4514BMJ/883 | CD4514BMN | CD4515BCJ | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 4000/14000/40000 SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, TRUE OUTPUT, PDIP24, PLASTIC, DIP-24 | 4000/14000/40000 SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP24, CERAMIC, DIP-24 | 4000/14000/40000 SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, TRUE OUTPUT, PDIP24, PLASTIC, DIP-24 | 4000/14000/40000 SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP24, CERAMIC, DIP-24 | 4000/14000/40000 SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP24, CERAMIC, DIP-24 | 4000/14000/40000 SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, TRUE OUTPUT, PDIP24, PLASTIC, DIP-24 | 4000/14000/40000 SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP24, CERAMIC, DIP-24 | 4000/14000/40000 SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, TRUE OUTPUT, PDIP24, PLASTIC, DIP-24 | 4000/14000/40000 SERIES, OTHER DECODER/DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP24, CERAMIC, DIP-24 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP24,.6 | DIP, DIP24,.6 | DIP, DIP24,.6 | DIP, DIP24,.6 | DIP, DIP24,.6 | DIP, DIP24,.6 | DIP, DIP24,.6 | DIP, DIP24,.6 | DIP, DIP24,.6 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| series | 4000/14000/40000 | 4000/14000/40000 | 4000/14000/40000 | 4000/14000/40000 | 4000/14000/40000 | 4000/14000/40000 | 4000/14000/40000 | 4000/14000/40000 | 4000/14000/40000 |
| JESD-30 code | R-PDIP-T24 | R-GDIP-T24 | R-PDIP-T24 | R-GDIP-T24 | R-GDIP-T24 | R-PDIP-T24 | R-GDIP-T24 | R-PDIP-T24 | R-GDIP-T24 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Logic integrated circuit type | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER | OTHER DECODER/DRIVER |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 85 °C | 85 °C | 125 °C | 125 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -40 °C | -40 °C | -55 °C | -55 °C | -40 °C |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP24,.6 | DIP24,.6 | DIP24,.6 | DIP24,.6 | DIP24,.6 | DIP24,.6 | DIP24,.6 | DIP24,.6 | DIP24,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | 3/15 V | 3/15 V | 3/15 V | 3/15 V | 3/15 V | 3/15 V | 5/15 V | 3/15 V | 3/15 V |
| propagation delay (tpd) | 1100 ns | 1100 ns | 1100 ns | 1100 ns | 1100 ns | 1100 ns | 1100 ns | 1100 ns | 1100 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.334 mm | 4.572 mm | 5.334 mm | 4.572 mm | 4.572 mm | 5.334 mm | 4.572 mm | 5.334 mm | 4.572 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V | 3 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL | MILITARY | MILITARY | MILITARY | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | MILITARY | MILITARY | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm | 15.24 mm |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | - | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | - | 50 pF | 50 pF |
| Prop。Delay @ Nom-Sup | 1100 ns | 1100 ns | 1100 ns | 1100 ns | 1100 ns | 1100 ns | - | 1100 ns | 1100 ns |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maximum time at peak reflow temperature | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |