Rectifier Diode, 1 Element, 0.5A, 50V V(RRM),
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | SSDI |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 100 A |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Maximum output current | 0.5 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 50 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| 5A55/18 | 5A56/18 | 5B16/18 | 7A55/18 | 10A14/18 | 10A16/18 | 10A22/18 | 10A23/18 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, 1 Element, 0.5A, 50V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 0.6A, 50V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 0.6A, 50V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 0.4A, 75V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 0.4A, 100V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 0.6A, 100V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 0.2A, 100V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 0.3A, 100V V(RRM), |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | SSDI | SSDI | SSDI | SSDI | SSDI | SSDI | SSDI | SSDI |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 100 A | 100 A | 100 A | 100 A | 100 A | 100 A | 100 A | 100 A |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C | 175 °C |
| Maximum output current | 0.5 A | 0.6 A | 0.6 A | 0.4 A | 0.4 A | 0.6 A | 0.2 A | 0.3 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 50 V | 50 V | 50 V | 75 V | 100 V | 100 V | 100 V | 100 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |