LV/LV-A/LVX/H SERIES, QUAD 2-INPUT AND GATE, CQCC20, CERAMIC, LCC-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | QLCC |
| package instruction | QCCN, |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | LV/LV-A/LVX/H |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 |
| length | 8.89 mm |
| Logic integrated circuit type | AND GATE |
| Number of functions | 4 |
| Number of entries | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | QCCN |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| propagation delay (tpd) | 21 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.03 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 2.5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| width | 8.89 mm |
| SN54LV08AFK | SN54LV08AW | SN54LV08AJ | SN74LV08ADGV | |
|---|---|---|---|---|
| Description | LV/LV-A/LVX/H SERIES, QUAD 2-INPUT AND GATE, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | LV/LV-A/LVX/H SERIES, QUAD 2-INPUT AND GATE, CDFP14, CERAMIC, QFP-14 | LV/LV-A/LVX/H SERIES, QUAD 2-INPUT AND GATE, CDIP14, CERAMIC, DIP-14 | LV/LV-A/LVX/H SERIES, QUAD 2-INPUT AND GATE, PDSO14 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | QCCN, | DFP, | DIP, | TSSOP, TSSOP14,.25 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| series | LV/LV-A/LVX/H | LV/LV-A/LVX/H | LV/LV-A/LVX/H | LV/LV-A/LVX/H |
| JESD-30 code | S-CQCC-N20 | R-GDFP-F14 | R-GDIP-T14 | R-PDSO-G14 |
| length | 8.89 mm | 9.21 mm | 19.56 mm | 4.4 mm |
| Logic integrated circuit type | AND GATE | AND GATE | AND GATE | AND GATE |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of entries | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -40 °C |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCN | DFP | DIP | TSSOP |
| Package shape | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | CHIP CARRIER | FLATPACK | IN-LINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| propagation delay (tpd) | 21 ns | 21 ns | 21 ns | 20 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.03 mm | 2.03 mm | 5.08 mm | 1.2 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V | 2 V | 2 V | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V | 2.5 V |
| surface mount | YES | YES | NO | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | INDUSTRIAL |
| Terminal form | NO LEAD | FLAT | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 0.4 mm |
| Terminal location | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 8.89 mm | 6.29 mm | 7.62 mm | 3.6 mm |
| Parts packaging code | QLCC | DFP | DIP | - |
| Contacts | 20 | 14 | 14 | - |