
General Purpose Inductor, 3.9uH, 30%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2020, CHIP, 2020, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Associated Components Technology Inc. |
| package instruction | 2020 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| uppercase and lowercase codes | 2020 |
| core material | FERRITE |
| DC Resistance | 0.155 Ω |
| Nominal inductance(L) | 3.9 µH |
| Inductor Applications | POWER INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Maximum rated current | 0.88 A |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | YES |
| surface mount | YES |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Test frequency | 0.1 MHz |
| Tolerance | 30% |

| SSI502-3R9Y | SSI502-330Y | SSI502-390Y | SSI502-3R3Y | SSI502-150Y | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | General Purpose Inductor, 3.9uH, 30%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2020, CHIP, 2020, ROHS COMPLIANT | General Purpose Inductor, 33uH, 30%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2020, CHIP, 2020, ROHS COMPLIANT | General Purpose Inductor, 39uH, 30%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2020, CHIP, 2020, ROHS COMPLIANT | General Purpose Inductor, 3.3uH, 30%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2020, CHIP, 2020, ROHS COMPLIANT | General Purpose Inductor, 15uH, 30%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 2020, CHIP, 2020, ROHS COMPLIANT |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | Associated Components Technology Inc. | Associated Components Technology Inc. | Associated Components Technology Inc. | Associated Components Technology Inc. | Associated Components Technology Inc. |
| package instruction | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknow |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| uppercase and lowercase codes | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 |
| core material | FERRITE | FERRITE | FERRITE | FERRITE | FERRITE |
| DC Resistance | 0.155 Ω | 0.694 Ω | 0.709 Ω | 0.11 Ω | 0.24 Ω |
| Nominal inductance(L) | 3.9 µH | 33 µH | 39 µH | 3.3 µH | 15 µH |
| Inductor Applications | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR | POWER INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| Maximum rated current | 0.88 A | 0.32 A | 0.3 A | 1.04 A | 0.5 A |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | YES | YES | YES | YES | YES |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal location | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED | DUAL ENDED |
| Terminal shape | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND | WRAPAROUND |
| Test frequency | 0.1 MHz | 0.1 MHz | 0.1 MHz | 0.1 MHz | 0.1 MHz |
| Tolerance | 30% | 30% | 30% | 30% | 30% |