Analog Temperature Sensor, ANALOG TEMP SENSOR-VOLTAGE, -.2-1V, 3Cel, WAFER
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| package instruction | WAFER |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum accuracy (Celsius) | 3 Cel |
| Linearity (Cel) | 0.8 Cel |
| Maximum working current | 0.16 mA |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Maximum output voltage | 1 V |
| Minimum output voltage | -0.2 V |
| Encapsulate equivalent code | WAFER |
| power supply | 4/10 V |
| Sensor/Transducer Type | TEMPERATURE SENSOR,ANALOG,VOLTAGE OUTPUT |
| Maximum supply voltage | 10 V |
| Minimum supply voltage | 4 V |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature Coefficient | POSITIVE ppm/°C |