DUAL OP-AMP, 2500 uV OFFSET-MAX, 45 MHz BAND WIDTH, PDSO8
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum input offset voltage | 2500 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| Number of functions | 2 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal slew rate | 30 V/us |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 45000 kHz |
| LM6152BIMX | LM6154BIMX | LM6154AIMX | |
|---|---|---|---|
| Description | DUAL OP-AMP, 2500 uV OFFSET-MAX, 45 MHz BAND WIDTH, PDSO8 | QUAD OP-AMP, 2500uV OFFSET-MAX, 45MHz BAND WIDTH, PDSO14, 0.150 INCH, PLASTIC, SOP-14 | QUAD OP-AMP, 2500uV OFFSET-MAX, 45MHz BAND WIDTH, PDSO14, 0.150 INCH, PLASTIC, SOP-14 |
| package instruction | SOP, | SOP, | SOP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum input offset voltage | 2500 µV | 2500 µV | 2500 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 |
| Number of functions | 2 | 4 | 4 |
| Number of terminals | 8 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | SOP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal slew rate | 30 V/us | 30 V/us | 30 V/us |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | YES | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 45000 kHz | 45000 kHz | 45000 kHz |
| Maker | Texas Instruments | - | Texas Instruments |