Variable Capacitance Diode, Very High Frequency, 10pF C(T), 12V, Silicon, Hyperabrupt,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Cobham PLC |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | 3% MATCHED SETS ARE AVAILABLE |
| Minimum breakdown voltage | 12 V |
| Configuration | SINGLE |
| Diode Capacitance Tolerance | 20% |
| Minimum diode capacitance ratio | 7.5 |
| Nominal diode capacitance | 10 pF |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | VARIABLE CAPACITANCE DIODE |
| frequency band | VERY HIGH FREQUENCY |
| JESD-30 code | R-PDSO-G3 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Maximum power dissipation | 0.25 W |
| Certification status | Not Qualified |
| minimum quality factor | 200 |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 12 V |
| surface mount | YES |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Varactor Diode Classification | HYPERABRUPT |

| SMV1412 | SMV1407 | SMV1402 | SMV1404 | SMV1406 | SMV1408 | SMV1409 | SMV1410 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Variable Capacitance Diode, Very High Frequency, 10pF C(T), 12V, Silicon, Hyperabrupt, | Variable Capacitance Diode, Very High Frequency, 68pF C(T), 12V, Silicon, Hyperabrupt, | Variable Capacitance Diode, Very High Frequency, 57pF C(T), 12V, Silicon, Hyperabrupt, | Variable Capacitance Diode, Very High Frequency, 120pF C(T), 12V, Silicon, Hyperabrupt, | Variable Capacitance Diode, Very High Frequency, 100pF C(T), 12V, Silicon, Hyperabrupt, | Variable Capacitance Diode, Very High Frequency, 47pF C(T), 12V, Silicon, Hyperabrupt, | Variable Capacitance Diode, Very High Frequency, 33pF C(T), 12V, Silicon, Hyperabrupt, | Variable Capacitance Diode, Very High Frequency, 22pF C(T), 12V, Silicon, Hyperabrupt, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Minimum breakdown voltage | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode Capacitance Tolerance | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% | 20% |
| Minimum diode capacitance ratio | 7.5 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 9.5 |
| Nominal diode capacitance | 10 pF | 68 pF | 57 pF | 120 pF | 100 pF | 47 pF | 33 pF | 22 pF |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | VARIABLE CAPACITANCE DIODE | VARIABLE CAPACITANCE DIODE | VARIABLE CAPACITANCE DIODE | VARIABLE CAPACITANCE DIODE | VARIABLE CAPACITANCE DIODE | VARIABLE CAPACITANCE DIODE | VARIABLE CAPACITANCE DIODE | VARIABLE CAPACITANCE DIODE |
| frequency band | VERY HIGH FREQUENCY | VERY HIGH FREQUENCY | VERY HIGH FREQUENCY | VERY HIGH FREQUENCY | VERY HIGH FREQUENCY | VERY HIGH FREQUENCY | VERY HIGH FREQUENCY | VERY HIGH FREQUENCY |
| JESD-30 code | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maximum power dissipation | 0.25 W | 0.25 W | 0.25 W | 0.25 W | 0.25 W | 0.25 W | 0.25 W | 0.25 W |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| minimum quality factor | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Varactor Diode Classification | HYPERABRUPT | HYPERABRUPT | HYPERABRUPT | HYPERABRUPT | HYPERABRUPT | HYPERABRUPT | HYPERABRUPT | HYPERABRUPT |
| Maker | Cobham PLC | - | Cobham PLC | Cobham PLC | Cobham PLC | Cobham PLC | Cobham PLC | Cobham PLC |