RF Connector Adapter, BNC-BNC, Male-Male
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknow |
| Adapter type | BNC-BNC |
| Other features | INDUSTRY STANDARD:MIL-C-39012 |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Connector type | RF CONNECTOR ADAPTER |
| Contact point gender | MALE-MALE |
| Coupling type | BAYONET |
| DIN compliance | NO |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| Insertion loss | 0.2 dB |
| insulator material | TFE |
| MIL compliance | YES |
| Manufacturer's serial number | BNC |
| Maximum operating frequency | 4 GHz |
| Panel mounting | NO |
| voltage standing wave ratio | 1.3 |
| Base Number Matches | 1 |