Zener Diode, 5.3V V(Z), 5%, 0.25W,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | North American Philips Discrete Products Div |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | ZENER DIODE |
| Maximum dynamic impedance | 250 Ω |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Maximum power dissipation | 0.25 W |
| Nominal reference voltage | 5.3 V |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Maximum voltage tolerance | 5% |
| Working test current | 0.25 mA |
| PLVA653A | PLVA650A | PLVA656A | PLVA668A | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Zener Diode, 5.3V V(Z), 5%, 0.25W, | Zener Diode, 5V V(Z), 5%, 0.25W, | Zener Diode, 5.6V V(Z), 5%, 0.25W, | Zener Diode, 6.8V V(Z), 5%, 0.25W, |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | North American Philips Discrete Products Div | North American Philips Discrete Products Div | North American Philips Discrete Products Div | North American Philips Discrete Products Div |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode type | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE | ZENER DIODE |
| Maximum dynamic impedance | 250 Ω | 700 Ω | 100 Ω | 100 Ω |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Maximum power dissipation | 0.25 W | 0.25 W | 0.25 W | 0.25 W |
| Nominal reference voltage | 5.3 V | 5 V | 5.6 V | 6.8 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Maximum voltage tolerance | 5% | 5% | 5% | 5% |
| Working test current | 0.25 mA | 0.25 mA | 0.25 mA | 0.25 mA |