
Toggle Switch, SPDT, Latched, 14A, 36VDC, Quick Connect Terminal, Metal Lever Actuator, Panel Mount-threaded, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | BULGIN |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Actuator type | METAL LEVER |
| Contact (AC) maximum rated R load | 16A@277VAC |
| Maximum contact current (AC) | 16 A |
| Maximum contact current (DC) | 14 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | 14A@36VDC |
| Maximum contact voltage (AC) | 277 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 36 V |
| Manufacturer's serial number | 3900 |
| Installation features | PANEL MOUNT-THREADED |
| surface mount | NO |
| Switch action | LATCHED |
| switch function | SPDT |
| Switch type | TOGGLE SWITCH |
| Termination type | QUICK CONNECT |
