Power/Signal Relay, 1 Form C, SPDT, Momentary, 0.064A (Coil), 28VDC (Coil), 1792mW (Coil), 10A (Contact), 28VDC (Contact), DC Input, Random, AC/DC Output, Socket Mount,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Esterline Technologies Corporation |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | PANEL MOUNTABLE, TRANSIENT SUPPRESSED DC COIL |
| body width | 10.41 mm |
| body height | 18.8 mm |
| Body length or diameter | 20.57 mm |
| Maximum coil current (DC) | 0.064 A |
| Coil operating voltage (DC) | 13.5 V |
| Coil power | 1792 mW |
| Coil release voltage (DC) | 2.3 V |
| Coil resistance | 440 Ω |
| Maximum coil voltage (DC) | 28 V |
| Nominal coil voltage | 28 V |
| Coil/Input Power Type | DC |
| Contact (AC) maximum rated load I | 8A@115VAC |
| Contact (AC) maximum rated load M | 4A@115VAC |
| Contact (AC) maximum rated R load | 10A@115VAC |
| Maximum contact current (AC) | 10 A |
| Maximum contact current (DC) | 10 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | 10A@28VDC |
| Maximum contact voltage (AC) | 115 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 28 V |
| Contact/Output Power Type | AC/DC |
| Dielectric strength between breaking contacts | 1250 Vrms |
| Electrical life | 50000 Cycle(s) |
| Input switching control type | Random |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| Installation features | SOCKET MOUNT |
| Number of terminals | 5 |
| operating hours | 7 ms |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -70 °C |
| PCB hole count | 5 |
| physical size | 20.57mm x 10.41mm x 18.8mm |
| Guideline | MIL-PRF-83536/35 |
| Relay action | MOMENTARY |
| Relay style | 1 FORM C |
| Relay function | SPDT |
| Relay type | POWER/SIGNAL RELAY |
| release time | 7 ms |
| seal | HERMETICALLY SEALED |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | GOLD OVER NICKEL (150) |
| Terminal length | 0.0043 inch |
| Termination type | SNAP-ON |
| weight | 16 g |

| M83536/35-024L | M215D2N | M83536/35-024M | M83536/35-022L | M83536/35-022M | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | Power/Signal Relay, 1 Form C, SPDT, Momentary, 0.064A (Coil), 28VDC (Coil), 1792mW (Coil), 10A (Contact), 28VDC (Contact), DC Input, Random, AC/DC Output, Socket Mount, | Power/Signal Relay, SPDT, Momentary, 0.056A (Coil), 28VDC (Coil), 1568mW (Coil), 10A (Contact), 28VDC (Contact), DC Input, AC/DC Output, Panel Mount, | Power/Signal Relay, 1 Form C, SPDT, Momentary, 0.064A (Coil), 28VDC (Coil), 1792mW (Coil), 10A (Contact), 28VDC (Contact), DC Input, Random, AC/DC Output, Socket Mount, | Power/Signal Relay, 1 Form C, SPDT, Momentary, 0.064A (Coil), 28VDC (Coil), 1792mW (Coil), 10A (Contact), 28VDC (Contact), DC Input, Random, AC/DC Output, Through Hole-Straight Mount, | Power/Signal Relay, 1 Form C, SPDT, Momentary, 0.064A (Coil), 28VDC (Coil), 1792mW (Coil), 10A (Contact), 28VDC (Contact), DC Input, Random, AC/DC Output, Through Hole-Straight Mount, |
| Maker | Esterline Technologies Corporation | Esterline Technologies Corporation | Esterline Technologies Corporation | Esterline Technologies Corporation | Esterline Technologies Corporation |
| Reach Compliance Code | compliant | unknown | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| body width | 10.41 mm | 10.4 mm | 10.41 mm | 10.41 mm | 10.41 mm |
| body height | 18.8 mm | 20 mm | 18.8 mm | 18.8 mm | 18.8 mm |
| Body length or diameter | 20.57 mm | 20.6 mm | 20.57 mm | 20.57 mm | 20.57 mm |
| Maximum coil current (DC) | 0.064 A | 0.056 A | 0.064 A | 0.064 A | 0.064 A |
| Coil operating voltage (DC) | 13.5 V | 18 V | 13.5 V | 13.5 V | 13.5 V |
| Coil power | 1792 mW | 1568 mW | 1792 mW | 1792 mW | 1792 mW |
| Coil release voltage (DC) | 2.3 V | 1.5 V | 2.3 V | 2.3 V | 2.3 V |
| Coil resistance | 440 Ω | 500 Ω | 440 Ω | 440 Ω | 440 Ω |
| Maximum coil voltage (DC) | 28 V | 28 V | 28 V | 28 V | 28 V |
| Coil/Input Power Type | DC | DC | DC | DC | DC |
| Contact (AC) maximum rated R load | 10A@115VAC | 10A@115VAC | 10A@115VAC | 10A@115VAC | 10A@115VAC |
| Maximum contact current (AC) | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A |
| Maximum contact current (DC) | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A | 10 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | 10A@28VDC | 10A@28VDC | 10A@28VDC | 10A@28VDC | 10A@28VDC |
| Maximum contact voltage (AC) | 115 V | 115 V | 115 V | 115 V | 115 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 28 V | 28 V | 28 V | 28 V | 28 V |
| Contact/Output Power Type | AC/DC | AC/DC | AC/DC | AC/DC | AC/DC |
| Electrical life | 50000 Cycle(s) | 50000 Cycle(s) | 50000 Cycle(s) | 50000 Cycle(s) | 50000 Cycle(s) |
| Installation features | SOCKET MOUNT | PANEL MOUNT | SOCKET MOUNT | THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT | THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT |
| operating hours | 7 ms | 7 ms | 7 ms | 7 ms | 7 ms |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -70 °C | -65 °C | -70 °C | -70 °C | -70 °C |
| physical size | 20.57mm x 10.41mm x 18.8mm | 20.6mm x 10.4mm x 20mm | 20.57mm x 10.41mm x 18.8mm | 20.57mm x 10.41mm x 18.8mm | 20.57mm x 10.41mm x 18.8mm |
| Guideline | MIL-PRF-83536/35 | MIL-R-6106 | MIL-PRF-83536/35 | MIL-PRF-83536/35 | MIL-PRF-83536/35 |
| Relay action | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY | MOMENTARY |
| Relay function | SPDT | SPDT | SPDT | SPDT | SPDT |
| Relay type | POWER/SIGNAL RELAY | POWER/SIGNAL RELAY | POWER/SIGNAL RELAY | POWER/SIGNAL RELAY | POWER/SIGNAL RELAY |
| release time | 7 ms | 7 ms | 7 ms | 7 ms | 7 ms |
| seal | HERMETICALLY SEALED | CORROSION PROOF; HERMETICALLY SEALED | HERMETICALLY SEALED | HERMETICALLY SEALED | HERMETICALLY SEALED |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO |
| Termination type | SNAP-ON | SOLDER HOOK | SNAP-ON | SOLDER | SOLDER |
| Other features | PANEL MOUNTABLE, TRANSIENT SUPPRESSED DC COIL | - | PANEL MOUNTABLE, TRANSIENT SUPPRESSED DC COIL | PANEL MOUNTABLE, TRANSIENT SUPPRESSED DC COIL | PANEL MOUNTABLE, TRANSIENT SUPPRESSED DC COIL |
| Nominal coil voltage | 28 V | - | 28 V | 28 V | 28 V |
| Contact (AC) maximum rated load I | 8A@115VAC | - | 8A@115VAC | 8A@115VAC | 8A@115VAC |
| Contact (AC) maximum rated load M | 4A@115VAC | - | 4A@115VAC | 4A@115VAC | 4A@115VAC |
| Dielectric strength between breaking contacts | 1250 Vrms | - | 1250 Vrms | 1250 Vrms | 1250 Vrms |
| Input switching control type | Random | - | Random | Random | Random |
| Insulation resistance | 100000000 Ω | - | 100000000 Ω | 100000000 Ω | 100000000 Ω |
| Number of terminals | 5 | - | 5 | 5 | 5 |
| PCB hole count | 5 | - | 5 | 5 | 5 |
| Relay style | 1 FORM C | - | 1 FORM C | 1 FORM C | 1 FORM C |
| Terminal surface | GOLD OVER NICKEL (150) | - | GOLD OVER NICKEL (150) | TIN | TIN |
| Terminal length | 0.0043 inch | - | 0.0043 inch | 0.0043 inch | 0.0043 inch |
| weight | 16 g | - | 16 g | 16 g | 16 g |