
RF Small Signal Bipolar Transistor, 0.03A I(C), 1-Element, Silicon, NPN, TO-92, PLASTIC, TO-92, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | CDIL[Continental Device India Pvt. Ltd.] |
| Parts packaging code | TO-92 |
| package instruction | PLASTIC, TO-92, 3 PIN |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Maximum collector current (IC) | 0.03 A |
| Collector-based maximum capacity | 1.6 pF |
| Configuration | SINGLE |
| Minimum DC current gain (hFE) | 54 |
| JEDEC-95 code | TO-92 |
| JESD-30 code | O-PBCY-T3 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL |
| Polarity/channel type | NPN |
| Maximum power dissipation(Abs) | 0.4 W |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM |
| Transistor component materials | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 620 MHz |
| CD9016F | CD9016E | CD9014D | CD9014D3 | CD9014A | CD9013E | CD9013F | CD9016I | CD9018F | CD9013H | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | RF Small Signal Bipolar Transistor, 0.03A I(C), 1-Element, Silicon, NPN, TO-92, PLASTIC, TO-92, 3 PIN | RF Small Signal Bipolar Transistor, 0.03A I(C), 1-Element, Silicon, NPN, TO-92, PLASTIC, TO-92, 3 PIN | Small Signal Bipolar Transistor, 0.1A I(C), 1-Element, NPN, Silicon, TO-92, PLASTIC, TO-92, 3 PIN | Small Signal Bipolar Transistor, 0.1A I(C), 1-Element, NPN, Silicon, TO-92, PLASTIC, TO-92, 3 PIN | Small Signal Bipolar Transistor, 0.1A I(C), 1-Element, NPN, Silicon, TO-92, PLASTIC, TO-92, 3 PIN | Small Signal Bipolar Transistor, 0.5A I(C), 1-Element, NPN, Silicon, TO-92, PLASTIC, TO-92, 3 PIN | Small Signal Bipolar Transistor, 0.5A I(C), 1-Element, NPN, Silicon, TO-92, PLASTIC, TO-92, 3 PIN | RF Small Signal Bipolar Transistor, 0.03A I(C), 1-Element, Silicon, NPN, TO-92, PLASTIC, TO-92, 3 PIN | RF Small Signal Bipolar Transistor, 0.03A I(C), 1-Element, Very High Frequency Band, Silicon, NPN, TO-92, PLASTIC, TO-92, 3 PIN | Small Signal Bipolar Transistor, 0.5A I(C), 1-Element, NPN, Silicon, TO-92, PLASTIC, TO-92, 3 PIN |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | incompatible | incompatible | conform to | conform to | incompatible |
| Parts packaging code | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 |
| package instruction | PLASTIC, TO-92, 3 PIN | PLASTIC, TO-92, 3 PIN | PLASTIC, TO-92, 3 PIN | PLASTIC, TO-92, 3 PIN | PLASTIC, TO-92, 3 PIN | PLASTIC, TO-92, 3 PIN | CYLINDRICAL, O-PBCY-T3 | CYLINDRICAL, O-PBCY-T3 | CYLINDRICAL, O-PBCY-T3 | CYLINDRICAL, O-PBCY-T3 |
| Contacts | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| Maximum collector current (IC) | 0.03 A | 0.03 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.5 A | 0.5 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.5 A |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Minimum DC current gain (hFE) | 54 | 39 | 400 | 760 | 60 | 78 | 96 | 132 | 54 | 144 |
| JEDEC-95 code | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 | TO-92 |
| JESD-30 code | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 | O-PBCY-T3 |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| Package form | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL | CYLINDRICAL |
| Polarity/channel type | NPN | NPN | NPN | NPN | NPN | NPN | NPN | NPN | NPN | NPN |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM | BOTTOM |
| Transistor component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Nominal transition frequency (fT) | 620 MHz | 620 MHz | 125 MHz | 125 MHz | 125 MHz | 200 MHz | 200 MHz | 620 MHz | 600 MHz | 200 MHz |
| Maker | CDIL[Continental Device India Pvt. Ltd.] | - | - | - | - | CDIL[Continental Device India Pvt. Ltd.] | CDIL[Continental Device India Pvt. Ltd.] | CDIL[Continental Device India Pvt. Ltd.] | CDIL[Continental Device India Pvt. Ltd.] | CDIL[Continental Device India Pvt. Ltd.] |