Variable Capacitance Diode, High Frequency, 45pF C(T), 22V, Silicon, Hyperabrupt, HERMETIC SEALED, CERAMIC PACKAGE-2
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Skyworks |
| package instruction | S-CDMW-F2 |
| Contacts | 2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Minimum breakdown voltage | 22 V |
| Configuration | SINGLE |
| Minimum diode capacitance ratio | 4.9 |
| Nominal diode capacitance | 45 pF |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | VARIABLE CAPACITANCE DIODE |
| frequency band | HIGH FREQUENCY |
| JESD-30 code | S-CDMW-F2 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | MICROWAVE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Maximum power dissipation | 0.25 W |
| Certification status | Not Qualified |
| minimum quality factor | 200 |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 22 V |
| surface mount | YES |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Varactor Diode Classification | HYPERABRUPT |