TRIAC, 500V V(DRM), 8A I(T)RMS, TO-220, 2 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Motorola ( NXP ) |
| package instruction | FLANGE MOUNT, R-PSFM-T2 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Shell connection | MAIN TERMINAL 2 |
| Configuration | SINGLE |
| Critical rise rate of commutation voltage - minimum value | 4 V/us |
| Maximum DC gate trigger current | 50 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 2.5 V |
| Maximum holding current | 50 mA |
| JESD-30 code | R-PSFM-T2 |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum rms on-state current | 8 A |
| Maximum repetitive peak off-state leakage current | 100 µA |
| Off-state repetitive peak voltage | 500 V |
| surface mount | NO |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE |
| Trigger device type | TRIAC |