
Power/Signal Relay, 1 Form C, SPDT, Latched, 80.4VDC (Coil), 16A (Contact), 30VDC (Contact), DC Input, Random, AC/DC Output
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | AZETTLER |
| Reach Compliance Code | compliant |
| body width | 16 mm |
| body height | 20.3 mm |
| Body length or diameter | 21 mm |
| Coil operating voltage (DC) | 36 V |
| Coil resistance | 6400 Ω |
| Maximum coil voltage (DC) | 80.4 V |
| Nominal coil voltage | 48 V |
| Coil/Input Power Type | DC |
| Contact (AC) maximum rated power R load | 4709VA@277VAC |
| Contact (AC) maximum rated R load | 20A@277VAC |
| Maximum contact current (AC) | 20 A |
| Maximum contact current (DC) | 16 A |
| Contact (DC) maximum rated power R load | 480W@30VDC |
| Contact (DC) maximum rated R load | 16A@30VDC |
| Contact resistance | 100 mΩ |
| Maximum contact voltage (AC) | 277 V |
| Maximum contact voltage (DC) | 30 V |
| Contact/Output Power Type | AC/DC |
| Dielectric strength between coil and contacts | 3000 Vrms |
| Dielectric strength between breaking contacts | 1000 Vrms |
| Electrical life | 50000 Cycle(s) |
| End contact material | Silver Tin Oxide |
| Input switching control type | Random |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| JESD-609 code | e3 |
| Number of terminals | 5 |
| operating hours | 10 ms |
| Maximum operating temperature | 95 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB hole count | 5 |
| physical size | 21mm x 16mm x 20.3mm |
| Guideline | UL |
| Relay action | LATCHED |
| Relay style | 1 FORM C |
| Relay function | SPDT |
| Relay type | POWER/SIGNAL RELAY |
| release time | 5 ms |
| seal | EPOXY |
| Terminal surface | Tin |
| Terminal length | 0.004 inch |
| Termination type | SOLDER |
| weight | 14 g |
