Rectifier Diode, 1 Element, 1300A, 2200V V(RRM),
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | POWEREX |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 2.3 V |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Maximum output current | 1300 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 2200 V |
| Maximum reverse recovery time | 3 µs |
| surface mount | NO |
| A452LB | A452LD | A452LC | A452L | A452LA | A452LE | A452LM | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, 1 Element, 1300A, 2200V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 1300A, 2400V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 1300A, 2300V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 1300A, 2000V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 1300A, 2100V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 1300A, 2500V V(RRM), | Rectifier Diode, 1 Element, 1300A, 2600V V(RRM), |
| Maker | POWEREX | POWEREX | POWEREX | POWEREX | POWEREX | POWEREX | POWEREX |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 2.3 V | 2.3 V | 2.3 V | 2.3 V | 2.3 V | 2.3 V | 2.3 V |
| Number of components | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Maximum output current | 1300 A | 1300 A | 1300 A | 1300 A | 1300 A | 1300 A | 1300 A |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 2200 V | 2400 V | 2300 V | 2000 V | 2100 V | 2500 V | 2600 V |
| Maximum reverse recovery time | 3 µs | 3 µs | 3 µs | 3 µs | 3 µs | 3 µs | 3 µs |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |