Single Color LED, Blue Green, Water Clear, T-1, 3mm,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | LEDtronics |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | BLUE GREEN |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Lens type | WATER CLEAR |
| Nominal luminous intensity | 800.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 4.5 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 502 nm |
| shape | ROUND |
| size | 3 mm |
| surface mount | NO |
| T code | T-1 |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| perspective | 20 deg |

| L120CWBG3KN | L120CWG5N | L120CWY3KN | L120CWR5N | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Single Color LED, Blue Green, Water Clear, T-1, 3mm, | Single Color LED, High Efficiency Green, Water Clear, T-1, 3mm | Single Color LED, Super Yellow, Water Clear, T-1, 3mm, | Single Color LED, High Efficiency Red, Water Clear, T-1, 3mm, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| color | BLUE GREEN | HIGH EFFICIENCY GREEN | SUPER YELLOW | HIGH EFFICIENCY RED |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A | 0.03 A |
| Lens type | WATER CLEAR | WATER CLEAR | WATER CLEAR | WATER CLEAR |
| Nominal luminous intensity | 800.0 mcd | 75.0 mcd | 1800.0 mcd | 100.0 mcd |
| Installation features | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 80 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| total height | 4.5 mm | 4.5 mm | 4.5 mm | 4.5 mm |
| method of packing | BULK | BULK | BULK | BULK |
| peak wavelength | 502 nm | 568 nm | 595 nm | 635 nm |
| shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| size | 3 mm | 3 mm | 3 mm | 3 mm |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| T code | T-1 | T-1 | T-1 | T-1 |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| perspective | 20 deg | 30 deg | 32 deg | 40 deg |
| Maker | LEDtronics | LEDtronics | - | LEDtronics |
| Is it lead-free? | - | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | - | conform to | conform to | conform to |