
Switch, SPST, Horizontal, 0.025A, 24VDC, Surface Mount-straight,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | DIPTRONICS MANUFACTURING INC |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Actuator color | WHITE |
| Actuator type | SLIDE |
| Other features | UL |
| body width | 6.1976 mm |
| Body color | BLACK |
| body height | 2.2098 mm |
| Body length or diameter | 11.3792 mm |
| center contact material | COPPER ALLOY |
| Center contact plating | GOLD OVER NICKEL |
| Maximum contact current (DC) | 0.025 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | 0.025A@24VDC |
| Contact resistance | 0.05 mΩ |
| Maximum contact voltage (DC) | 24 V |
| Dielectric withstand voltage | 300VAC V |
| Electrical life | 1000 Cycle(s) |
| End contact material | COPPER ALLOY |
| End contact plating | GOLD OVER NICKEL |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| Manufacturer's serial number | DHA |
| Installation features | SURFACE MOUNT-STRAIGHT |
| Number of positions | 8 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB hole count | |
| surface mount | NO |
| Switch action | HORIZONTAL |
| switch function | SPST |
| Terminal material | BRASS |
| Termination type | SOLDER |
