Non-Volatile SRAM, 512X8, 3000ns, CMOS, PDSO8
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Ramtron International Corporation (Cypress Semiconductor Corporation) |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP8,.25 |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum access time | 3000 ns |
| JESD-30 code | R-PDSO-G8 |
| memory density | 4096 bit |
| Memory IC Type | NON-VOLATILE SRAM |
| memory width | 8 |
| Number of terminals | 8 |
| word count | 512 words |
| character code | 512 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| organize | 512X8 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP8,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum standby current | 0.00001 A |
| Maximum slew rate | 0.0005 mA |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |