HC/UH SERIES, 8 LINE TO 1 LINE MULTIPLEXER, COMPLEMENTARY OUTPUT, UUC20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Renesas Electronics Corporation |
| package instruction | DIE, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | TRANSPARENT ADDRESS LATCHES; REGISTERED DATA INPUTS |
| series | HC/UH |
| JESD-30 code | X-XUUC-N20 |
| Logic integrated circuit type | MULTIPLEXER |
| Number of functions | 1 |
| Number of entries | 8 |
| Output times | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | COMPLEMENTARY |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIE |
| Package shape | UNSPECIFIED |
| Package form | UNCASED CHIP |
| propagation delay (tpd) | 390 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | UPPER |