F/FAST SERIES, 8-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, CDIP20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION |
| series | F/FAST |
| JESD-30 code | R-GDIP-T20 |
| length | 24.195 mm |
| Logic integrated circuit type | BUS TRANSCEIVER |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| propagation delay (tpd) | 8 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| SN54F623J-00 | SN74F623N-10 | SN74F623DW-00 | SN74F623DW-00R | SN54F623FK | SN54F623FK-00 | SN54F623FKR | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | F/FAST SERIES, 8-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, CDIP20 | F/FAST SERIES, 8-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, PDIP20 | F/FAST SERIES, 8-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20 | F/FAST SERIES, 8-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20 | F/FAST SERIES, 8-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | F/FAST SERIES, 8-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, CQCC20 | F/FAST SERIES, 8-BIT TRANSCEIVER, TRUE OUTPUT, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, | DIP, | SOP, | SOP, | QCCN, LCC20,.35SQ | QCCN, | QCCN, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | not_compliant | unknown | unknown |
| Other features | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION | IOL = 20MA @ VOL = 0.5V & IOH = 3MA @ VOH = 2.4V FOR PORT A | WITH INDEPENDENT OUTPUT ENABLE FOR EACH DIRECTION | IOL = 20MA @ VOL = 0.5V & IOH = 3MA @ VOH = 2.4V FOR PORT A |
| series | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST | F/FAST |
| JESD-30 code | R-GDIP-T20 | R-PDIP-T20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | S-CQCC-N20 | S-CQCC-N20 | S-CQCC-N20 |
| length | 24.195 mm | 24.325 mm | 12.8 mm | 12.8 mm | 8.89 mm | 8.89 mm | 8.89 mm |
| Logic integrated circuit type | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER | BUS TRANSCEIVER |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | - | - | - | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP | DIP | SOP | SOP | QCCN | QCCN | QCCN |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER |
| propagation delay (tpd) | 8 ns | 7.5 ns | 7.5 ns | 7.5 ns | 8 ns | 8 ns | 8 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 5.08 mm | 2.65 mm | 2.65 mm | 2.03 mm | 2.03 mm | 2.03 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | YES | YES | YES | YES | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING | NO LEAD | NO LEAD | NO LEAD |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD | QUAD | QUAD |
| width | 7.62 mm | 7.62 mm | 7.5 mm | 7.5 mm | 8.89 mm | 8.89 mm | 8.89 mm |