KEYPAD SWITCH, SPST, MOMENTARY, 0.05A, 24VDC, 3.04 N, THROUGH HOLE-STRAIGHT
| Parameter Name | Attribute value |
| Maximum DC contact current | 0.0500 A |
| Maximum DC contact voltage | 24 V |
| Maximum operating temperature | 85 Cel |
| Minimum operating temperature | -35 Cel |
| Processing package description | ROHS COMPLIANT |
| Lead-free | Yes |
| EU RoHS regulations | Yes |
| state | ACTIVE |
| Electrical life | 100000 Cycle(s) |
| switch function | SPST |
| terminal coating | NOT SPECIFIED |
| Manufacturer Series | 1825910 |
| width | 5.99 mm |
| high | 3.61 mm |
| length or diameter | 5.99 mm |
| Circuit configuration | 1X1 |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| Number of switches | 1 |
| maximum control | 3.04 N |
| Switch action | MOMENTARY |
| Switch type | KEYPAD SWITCH |
| Terminal type | SOLDER |