SLIDE DIP SWITCH-2SWITCHES, SPST, LATCHED,THROUGH HOLE-STRAIGHT
| Parameter Name | Attribute value |
| Processing package description | ROHS COMPLIANT |
| Lead-free | Yes |
| EU RoHS regulations | Yes |
| China RoHS regulations | Yes |
| state | ACTIVE |
| switch function | SPST |
| terminal coating | NOT SPECIFIED |
| Manufacturer Series | 5435640 |
| width | 9.65 mm |
| high | 7.37 mm |
| length or diameter | 7.11 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| Number of switches | 2 |
| Switch action | LATCHED |
| Switch type | SLIDE DIP SWITCH |
| Terminal type | SOLDER |