
Voltage Controlled Oscillator, 336MHz Min, 369MHz Max, CASE CK605, 16 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Mini-Circuits |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | TAPE AND REEL |
| Maximum control voltage | 5 V |
| Minimum control voltage | 0.5 V |
| JESD-609 code | e4 |
| Modulation sensitivity | 7.5 MHz/V |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| offset frequency | 1 kHz |
| Maximum operating frequency | 369 MHz |
| Minimum operating frequency | 336 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Oscillator type | VOLTAGE CONTROLLED OSCILLATOR |
| Output Power | 8 dBm |
| phase noise | -86 dBc/Hz |
| physical size | 12.7mm x 12.7mm x 4.572mm |
| Maximum slew rate | 12 mA |
| Nominal supply voltage | 11 V |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier |
