Wide Band Medium Power Amplifier, 2000MHz Min, 6000MHz Max,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Avantek Inc |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| structure | COMPONENT |
| Maximum operating frequency | 6000 MHz |
| Minimum operating frequency | 2000 MHz |
| RF/Microwave Device Types | WIDE BAND MEDIUM POWER |
| Maximum voltage standing wave ratio | 2 |