Double Balanced Mixer, 6.5dB Conversion Loss-Max,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | MACOM |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | HIGH ISOLATION, LOW NOISE |
| Characteristic impedance | 50 Ω |
| Maximum frequency conversion loss | 6.5 dB |
| Maximum input power (CW) | 20 dBm |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -54 °C |
| RF/Microwave Device Types | DOUBLE BALANCED |
| Maximum voltage standing wave ratio | 2 |