3.2 A, 600 V, 1.4 ohm, N-CHANNEL, Si, POWER, MOSFET, TO-220AB
| Parameter Name | Attribute value |
| Minimum breakdown voltage | 600 V |
| Number of terminals | 3 |
| Processing package description | GREEN, PLASTIC, TO-220FP, 3 PIN |
| each_compli | Yes |
| EU RoHS regulations | Yes |
| China RoHS regulations | Yes |
| state | Active |
| Rated avalanche energy | 100 mJ |
| Shell connection | ISOLATED |
| structure | SINGLE WITH BUILT-IN DIODE |
| drain_current_max__abs___id_ | 2.8 A |
| Maximum leakage current | 3.2 A |
| Maximum drain on-resistance | 1.4 ohm |
| field effect transistor technology | METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR |
| jedec_95_code | TO-220AB |
| jesd_30_code | R-PSFM-T3 |
| jesd_609_code | e3 |
| moisture_sensitivity_level | NOT SPECIFIED |
| Number of components | 1 |
| operating mode | ENHANCEMENT MODE |
| Maximum operating temperature | 150 Cel |
| Packaging Materials | PLASTIC/EPOXY |
| packaging shape | RECTANGULAR |
| Package Size | FLANGE MOUNT |
| eak_reflow_temperature__cel_ | NOT SPECIFIED |
| larity_channel_type | N-CHANNEL |
| wer_dissipation_max__abs_ | 29.7 W |
| Maximum leakage current pulse | 9.6 A |
| qualification_status | COMMERCIAL |
| sub_category | FET General Purpose Power |
| surface mount | NO |
| terminal coating | MATTE TIN |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | SINGLE |
| ime_peak_reflow_temperature_max__s_ | NOT SPECIFIED |
| transistor applications | SWITCHING |
| Transistor component materials | SILICON |
| dditional_feature | AVALANCHE RATED |
