Memory Controller, Bipolar, PDIP40,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP40,.6 |
| Reach Compliance Code | compli |
| JESD-30 code | R-PDIP-T40 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of terminals | 40 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP40,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Maximum slew rate | 173 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Base Number Matches | 1 |
| AM2964BPCB | AM2964BDCTB | AM2964BFMB | |
|---|---|---|---|
| Description | Memory Controller, Bipolar, PDIP40, | Memory Controller, Bipolar, CDIP40 | Memory Controller, Bipolar, CDFP42 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | DIP, DIP40,.6 | DIP, DIP40,.6 | DFP, FL42,.6 |
| Reach Compliance Code | compli | unknow | unknow |
| JESD-30 code | R-PDIP-T40 | R-XDIP-T40 | R-XDFP-F42 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 |
| Number of terminals | 40 | 40 | 42 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 125 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP | DIP | DFP |
| Encapsulate equivalent code | DIP40,.6 | DIP40,.6 | FL42,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | FLATPACK |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V |
| Maximum slew rate | 173 mA | 173 mA | 164 mA |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | FLAT |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL |
| Base Number Matches | 1 | 1 | - |