Mil-Std-1553 Controller, 2 Channel(s), 0.125MBps, CMOS, CDSO70, LOW PROFILE, CERAMIC, J LEAD PACKAGE-70
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Data Device Corporation |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOJ, |
| Contacts | 70 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Address bus width | 16 |
| boundary scan | NO |
| letter of agreement | MIL-STD-1553A; MIL-STD-1553B |
| Data encoding/decoding methods | NRZ |
| Maximum data transfer rate | 0.125 MBps |
| External data bus width | 16 |
| JESD-30 code | R-CDSO-J70 |
| low power mode | NO |
| Number of serial I/Os | 2 |
| Number of terminals | 70 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | SOJ |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.74 mm |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| uPs/uCs/peripheral integrated circuit type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, MIL-STD-1553 |