Consumer Circuit, PDIP42, SDIP-42
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SANYO |
| Parts packaging code | DIP |
| package instruction | SDIP, |
| Contacts | 42 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Commercial integrated circuit types | CONSUMER CIRCUIT |
| JESD-30 code | R-PDIP-T42 |
| length | 37.9 mm |
| Number of terminals | 42 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SDIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE, SHRINK PITCH |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.1 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 9 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 9 V |
| surface mount | NO |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.778 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 15.24 mm |
| LA7652 | LA7651P | |
|---|---|---|
| Description | Consumer Circuit, PDIP42, SDIP-42 | Consumer Circuit, PDIP42, SDIP-42 |
| Maker | SANYO | SANYO |
| Parts packaging code | DIP | DIP |
| package instruction | SDIP, | SDIP, |
| Contacts | 42 | 42 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown |
| Commercial integrated circuit types | CONSUMER CIRCUIT | CONSUMER CIRCUIT |
| JESD-30 code | R-PDIP-T42 | R-PDIP-T42 |
| length | 37.9 mm | 37.9 mm |
| Number of terminals | 42 | 42 |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SDIP | SDIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE, SHRINK PITCH | IN-LINE, SHRINK PITCH |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.1 mm | 5.1 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 9 V | 9 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 9 V | 9 V |
| surface mount | NO | NO |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 1.778 mm | 1.778 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL |
| width | 15.24 mm | 15.24 mm |