Silicon Controlled Rectifier, 62.8A I(T)RMS, 40000mA I(T), 1800V V(DRM), 1800V V(RRM), 1 Element, TO-240AA
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | International Rectifier ( Infineon ) |
| package instruction | FLANGE MOUNT, R-PUFM-X5 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Shell connection | ISOLATED |
| Configuration | SINGLE WITH BUILT-IN FREE-WHEELING DIODE |
| Maximum DC gate trigger current | 100 mA |
| Maximum DC gate trigger voltage | 2.5 V |
| Quick connection description | G-GR |
| Description of screw terminals | 2A-CK |
| Maximum holding current | 200 mA |
| JEDEC-95 code | TO-240AA |
| JESD-30 code | R-PUFM-X5 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum leakage current | 20 mA |
| On-state non-repetitive peak current | 810 A |
| Number of components | 1 |
| Number of terminals | 5 |
| Maximum on-state current | 40000 A |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum rms on-state current | 62.8 A |
| Maximum repetitive peak off-state leakage current | 20000 µA |
| Off-state repetitive peak voltage | 1800 V |
| Repeated peak reverse voltage | 1800 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | TIN LEAD |
| Terminal form | UNSPECIFIED |
| Terminal location | UPPER |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| Trigger device type | SCR |