D/A Converter, 1 Func, Parallel, 8 Bits Input Loading, 0.15us Settling Time, PDIP16, PLASTIC, DIP-16
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Fairchild |
| package instruction | PLASTIC, DIP-16 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Maximum analog output voltage | 18 V |
| Minimum analog output voltage | -10 V |
| Converter type | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY |
| Input format | PARALLEL, 8 BITS |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum linear error (EL) | 0.19% |
| Nominal negative supply voltage | -15 V |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum stabilization time | 0.15 µs |
| Nominal settling time (tstl) | 0.15 µs |
| Maximum slew rate | 11.6 mA |
| Nominal supply voltage | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| DAC-08EN | DAC-08AD | DAC-08AD/883B | DAC-08CN | DAC-08D/883B | DAC-08D | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | D/A Converter, 1 Func, Parallel, 8 Bits Input Loading, 0.15us Settling Time, PDIP16, PLASTIC, DIP-16 | D/A Converter, 1 Func, Parallel, 8 Bits Input Loading, 0.135us Settling Time, CDIP16, CERAMIC, DIP-16 | D/A Converter, 1 Func, Parallel, 8 Bits Input Loading, 0.135us Settling Time, CDIP16, CERAMIC, DIP-16 | D/A Converter, 1 Func, Parallel, 8 Bits Input Loading, 0.15us Settling Time, PDIP16, PLASTIC, DIP-16 | D/A Converter, 1 Func, Parallel, 8 Bits Input Loading, 0.15us Settling Time, CDIP16, CERAMIC, DIP-16 | D/A Converter, 1 Func, Parallel, 8 Bits Input Loading, 0.15us Settling Time, CDIP16, CERAMIC, DIP-16 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Fairchild | Fairchild | Fairchild | Fairchild | Fairchild | Fairchild |
| package instruction | PLASTIC, DIP-16 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| Maximum analog output voltage | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V | 18 V |
| Minimum analog output voltage | -10 V | -10 V | -10 V | -10 V | -10 V | -10 V |
| Converter type | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER | D/A CONVERTER |
| Enter bit code | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY | BINARY |
| Input format | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS | PARALLEL, 8 BITS |
| JESD-30 code | R-PDIP-T16 | R-CDIP-T16 | R-CDIP-T16 | R-PDIP-T16 | R-CDIP-T16 | R-CDIP-T16 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Maximum linear error (EL) | 0.19% | 0.1% | 0.1% | 0.39% | 0.19% | 0.19% |
| Nominal negative supply voltage | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V | -15 V |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | - | -55 °C | -55 °C | - | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | DIP16,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum stabilization time | 0.15 µs | 0.135 µs | 0.135 µs | 0.15 µs | 0.15 µs | 0.15 µs |
| Nominal settling time (tstl) | 0.15 µs | 0.135 µs | 0.135 µs | 0.15 µs | 0.15 µs | 0.15 µs |
| Maximum slew rate | 11.6 mA | 11.6 mA | 11.6 mA | 11.6 mA | 11.6 mA | 11.6 mA |
| Nominal supply voltage | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V | 15 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Part Number | Manufacturer | Description |
|---|---|---|
| DAC-08D/883B | Fairchild | D/A Converter, 1 Func, Parallel, 8 Bits Input Loading, 0.15us Settling Time, CDIP16, CERAMIC, DIP-16 |
| DAC-08D/883B | Raytheon Company | D/A Converter, 1 Func, Parallel, 8 Bits Input Loading, 0.085us Settling Time, CDIP16, |
| DAC-08D | Raytheon Company | D/A Converter, 1 Func, Parallel, 8 Bits Input Loading, 0.085us Settling Time, CDIP16, |
| DAC-08D | Fairchild | D/A Converter, 1 Func, Parallel, 8 Bits Input Loading, 0.15us Settling Time, CDIP16, CERAMIC, DIP-16 |