LVT SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDFP20, CERAMIC, DFP-20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DFP |
| package instruction | DFP, |
| Contacts | 20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | BROADSIDE VERSION OF 373 |
| series | LVT |
| JESD-30 code | R-GDFP-F20 |
| length | 13.09 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DFP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK |
| Maximum supply current (ICC) | 5 mA |
| propagation delay (tpd) | 5.4 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.54 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.7 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| technology | BICMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 6.92 mm |
| SN54LVTH573WR | SN74LVTH573DGVR | SN54LVTH573FK | SN54LVTH573J | SN54LVTH573W | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | LVT SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDFP20, CERAMIC, DFP-20 | LVT SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDSO20 | LVT SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | LVT SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP20, CERAMIC, DIP-20 | LVT SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDFP20, CERAMIC, DFP-20 |
| package instruction | DFP, | TSSOP, TSSOP20,.25,16 | QCCN, | DIP, | DFP, |
| Reach Compliance Code | unknown | not_compliant | unknown | unknown | unknown |
| Other features | BROADSIDE VERSION OF 373 | BROADSIDE VERSION OF 373 | BROADSIDE VERSION OF 373 | BROADSIDE VERSION OF 373 | BROADSIDE VERSION OF 373 |
| series | LVT | LVT | LVT | LVT | LVT |
| JESD-30 code | R-GDFP-F20 | R-PDSO-G20 | S-CQCC-N20 | R-GDIP-T20 | R-GDFP-F20 |
| length | 13.09 mm | 5 mm | 8.89 mm | 24.195 mm | 13.09 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 85 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -40 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DFP | TSSOP | QCCN | DIP | DFP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | FLATPACK | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | CHIP CARRIER | IN-LINE | FLATPACK |
| Maximum supply current (ICC) | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA | 5 mA |
| propagation delay (tpd) | 5.4 ns | 4.9 ns | 5.4 ns | 5.4 ns | 5.4 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.54 mm | 1.2 mm | 2.03 mm | 5.08 mm | 2.54 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V | 3.6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V | 3.3 V |
| surface mount | YES | YES | YES | NO | YES |
| technology | BICMOS | BICMOS | BICMOS | BICMOS | BICMOS |
| Temperature level | MILITARY | INDUSTRIAL | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal form | FLAT | GULL WING | NO LEAD | THROUGH-HOLE | FLAT |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 0.4 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL |
| width | 6.92 mm | 4.4 mm | 8.89 mm | 7.62 mm | 6.92 mm |
| Maker | Texas Instruments | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | DFP | - | QLCC | DIP | DFP |
| Contacts | 20 | - | 20 | 20 | 20 |