
IC QUAD OP-AMP, 2500 uV OFFSET-MAX, 9 MHz BAND WIDTH, PDSO14, SO-14, Operational Amplifier
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | National Semiconductor(TI ) |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP14,.25 |
| Contacts | 14 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.3 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.3 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 76 dB |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 2500 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 8.65 mm |
| low-dissonance | NO |
| micropower | YES |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Negative supply voltage upper limit | |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP14,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| method of packing | TAPE AND REEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| power supply | 1.8/24 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm |
| minimum slew rate | 11 V/us |
| Nominal slew rate | 5 V/us |
| Maximum slew rate | 3.6 mA |
| Supply voltage upper limit | 35 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 2.7 V |
| surface mount | YES |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 9000 kHz |
| Minimum voltage gain | 25000 |
| width | 3.9 mm |
| LM6144BIMX/NOPB | LM6144AIM/NOPB | LM6144AIMX/NOPB | LM6144BIN/NOPB | LM6144BIM/NOPB | |
|---|---|---|---|---|---|
| Description | IC QUAD OP-AMP, 2500 uV OFFSET-MAX, 9 MHz BAND WIDTH, PDSO14, SO-14, Operational Amplifier | IC QUAD OP-AMP, 1800 uV OFFSET-MAX, 9 MHz BAND WIDTH, PDSO14, SO-14, Operational Amplifier | IC QUAD OP-AMP, 1800 uV OFFSET-MAX, 9 MHz BAND WIDTH, PDSO14, SO-14, Operational Amplifier | IC QUAD OP-AMP, 2500 uV OFFSET-MAX, 9 MHz BAND WIDTH, PDIP14, PLASTIC, DIP-14, Operational Amplifier | IC QUAD OP-AMP, 2500 uV OFFSET-MAX, 9 MHz BAND WIDTH, PDSO14, SO-14, Operational Amplifier |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) | National Semiconductor(TI ) |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | SOIC | DIP | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP14,.25 | SOP, SOP14,.25 | SOP, SOP14,.25 | DIP, DIP14,.3 | SOP, SOP14,.25 |
| Contacts | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.3 µA | 0.25 µA | 0.25 µA | 0.3 µA | 0.3 µA |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 0.3 µA | 0.28 µA | 0.28 µA | 0.3 µA | 0.3 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 76 dB | 76 dB | 76 dB | 76 dB | 76 dB |
| frequency compensation | YES | YES | YES | YES | YES |
| Maximum input offset voltage | 2500 µV | 1800 µV | 1800 µV | 2500 µV | 2500 µV |
| JESD-30 code | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDSO-G14 | R-PDIP-T14 | R-PDSO-G14 |
| JESD-609 code | e3 | e3 | e3 | e3 | e3 |
| length | 8.65 mm | 8.65 mm | 8.65 mm | 19.18 mm | 8.65 mm |
| low-dissonance | NO | NO | NO | NO | NO |
| micropower | YES | YES | YES | YES | YES |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of functions | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Number of terminals | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | SOP | DIP | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP14,.25 | SOP14,.25 | SOP14,.25 | DIP14,.3 | SOP14,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 | 260 | 260 | 260 | 260 |
| power supply | 1.8/24 V | 1.8/24 V | 1.8/24 V | 1.8/24 V | 1.8/24 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 1.75 mm | 1.75 mm | 1.75 mm | 5.08 mm | 1.75 mm |
| minimum slew rate | 11 V/us | 13 V/us | 13 V/us | 11 V/us | 11 V/us |
| Nominal slew rate | 5 V/us | 5 V/us | 5 V/us | 5 V/us | 5 V/us |
| Maximum slew rate | 3.6 mA | 3.6 mA | 3.6 mA | 3.6 mA | 3.6 mA |
| Supply voltage upper limit | 35 V | 35 V | 35 V | 35 V | 35 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V | 2.7 V |
| surface mount | YES | YES | YES | NO | YES |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL | INDUSTRIAL |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) | Matte Tin (Sn) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Nominal Uniform Gain Bandwidth | 9000 kHz | 9000 kHz | 9000 kHz | 9000 kHz | 9000 kHz |
| Minimum voltage gain | 25000 | 33000 | 33000 | 25000 | 25000 |
| width | 3.9 mm | 3.9 mm | 3.9 mm | 7.62 mm | 3.9 mm |