AS SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDIP20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| series | AS |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 |
| length | 24.325 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Maximum supply current (ICC) | 128 mA |
| propagation delay (tpd) | 9 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 7.62 mm |
| SN74AS374N-10 | 5962-9756201Q2A | 5962-9756201QSA | SNJ54AS374W | SN74ALS374ADBLE | SN54AS374J-00 | SN54AS374FKR | SN54AS374FH-00 | SN74AS374FN-00 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | AS SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PDIP20 | Octal D-Type Edge Triggered Flip-Flops with 3-State Outputs 20-LCCC -55 to 125 | Octal D-Type Edge Triggered Flip-Flops with 3-State Outputs 20-CFP -55 to 125 | Octal D-Type Edge Triggered Flip-Flops with 3-State Outputs 20-CFP -55 to 125 | Octal D-Type Edge Triggered Flip-Flops with 3-State Outputs 20-SSOP 0 to 70 | AS SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CDIP20 | AS SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CQCC20, CERAMIC, LCC-20 | AS SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, CQCC20 | AS SERIES, 8-BIT DRIVER, TRUE OUTPUT, PQCC20 |
| package instruction | DIP, | QCCN, LCC20,.35SQ | DFP, FL20,.3 | DFP, FL20,.3 | SSOP, SSOP20(UNSPEC) | DIP, | QCCN, | QCCN, | QCCJ, |
| Reach Compliance Code | unknown | not_compliant | not_compliant | not_compliant | not_compliant | unknown | unknown | unknown | unknown |
| series | AS | AS | AS | AS | ALS | AS | AS | AS | AS |
| JESD-30 code | R-PDIP-T20 | S-CQCC-N20 | R-GDFP-F20 | R-GDFP-F20 | R-PDSO-G20 | R-GDIP-T20 | S-CQCC-N20 | S-CQCC-N20 | S-PQCC-J20 |
| Logic integrated circuit type | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER | BUS DRIVER |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of ports | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 70 °C |
| Minimum operating temperature | - | -55 °C | -55 °C | -55 °C | - | -55 °C | -55 °C | -55 °C | - |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, GLASS-SEALED | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP | QCCN | DFP | DFP | SSOP | DIP | QCCN | QCCN | QCCJ |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | IN-LINE | CHIP CARRIER | FLATPACK | FLATPACK | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | IN-LINE | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER | CHIP CARRIER |
| Maximum supply current (ICC) | 128 mA | 128 mA | 128 mA | 128 mA | 31 mA | 128 mA | 128 mA | 128 mA | 128 mA |
| propagation delay (tpd) | 9 ns | 11.5 ns | 11.5 ns | 11.5 ns | 16 ns | 11.5 ns | 11.5 ns | 11.5 ns | 9 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 2.03 mm | 2.45 mm | 2.45 mm | 2 mm | 5.08 mm | 2.03 mm | 2.54 mm | 4.57 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | YES | YES | YES | YES | NO | YES | YES | YES |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL | TTL |
| Temperature level | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | MILITARY | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | NO LEAD | FLAT | FLAT | GULL WING | THROUGH-HOLE | NO LEAD | NO LEAD | J BEND |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 0.65 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | QUAD | QUAD | QUAD |
| width | 7.62 mm | 8.89 mm | 6.92 mm | 6.92 mm | 5.3 mm | 7.62 mm | 8.89 mm | 8.89 mm | 8.9662 mm |
| Maker | Texas Instruments | - | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| length | 24.325 mm | 8.89 mm | 13.081 mm | - | 7.2 mm | 24.195 mm | 8.89 mm | 8.89 mm | 8.9662 mm |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | - | - | - | - | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Parts packaging code | - | QLCC | DFP | DFP | SSOP | - | QLCC | - | - |
| Contacts | - | 20 | 20 | 20 | 20 | - | 20 | - | - |