SPST, 4 Func, 1 Channel, CMOS
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Harris |
| package instruction | DIE, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SPST |
| JESD-30 code | X-XUUC-N16 |
| Maximum negative supply voltage (Vsup) | -6 V |
| Negative supply voltage minimum (Vsup) | |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -4.5 V |
| Number of channels | 1 |
| Number of functions | 4 |
| Number of terminals | 16 |
| Nominal off-state isolation | 62 dB |
| On-state resistance matching specifications | 5 Ω |
| Maximum on-state resistance (Ron) | 170 Ω |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| encapsulated code | DIE |
| Package shape | UNSPECIFIED |
| Package form | UNCASED CHIP |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 6 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| surface mount | YES |
| Maximum disconnect time | 34 ns |
| Maximum connection time | 34 ns |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal location | UPPER |