Operational Amplifier, 1 Func, 200uV Offset-Max, BIPolar, CDIP8,
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Precision Monolithics Inc |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Maximum average bias current (IIB) | 0.006 µA |
| Nominal Common Mode Rejection Ratio | 106 dB |
| Maximum input offset voltage | 200 µV |
| JESD-30 code | R-GDIP-T8 |
| Negative supply voltage upper limit | -22 V |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal slew rate | 0.08 V/us |
| Supply voltage upper limit | 22 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal location | DUAL |