LINE TRANSCEIVER, PDSO20
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | SSOP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Number of drives | 1 |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | EIA-232-F |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 |
| length | 7.2 mm |
| Nominal negative supply voltage | -12 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SSOP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH |
| Certification status | Not Qualified |
| Number of receiver bits | 1 |
| Maximum seat height | 2 mm |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| Supply voltage1-Nom | 12 V |
| surface mount | YES |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.65 mm |
| Terminal location | DUAL |
| width | 5.3 mm |
| SN75LP1185CDBR | SN75LP1185DBLE | SN75LP1185PW | SN75LP1185PWLE | SN75LP1185PWRE4 | SN75LP1185CDWR | SN75LP1185CPW | SN75LP1185CN | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | LINE TRANSCEIVER, PDSO20 | TRIPLE LINE TRANSCEIVER, PDSO20, SSO-20 | LINE TRANSCEIVER, PDSO20 | TRIPLE LINE TRANSCEIVER, PDSO20, TSSOP-20 | TRIPLE LINE TRANSCEIVER, PDSO20, GREEN, PLASTIC, TSSOP-20 | LINE TRANSCEIVER, PDSO20 | LINE TRANSCEIVER, PDSO20 | LINE TRANSCEIVER, PDIP20 |
| package instruction | SSOP, | SSOP, | TSSOP, TSSOP20,.25 | TSSOP, TSSOP20,.25 | TSSOP, TSSOP20,.25 | SOP, | TSSOP, TSSOP20,.25 | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | not_compliant | unknown | compliant | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Number of drives | 1 | 3 | 3 | 3 | 3 | 1 | 1 | 1 |
| Interface integrated circuit type | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER | LINE TRANSCEIVER |
| Interface standards | EIA-232-F | EIA-232-F; V.28 | EIA-232-F; V.28 | EIA-232-F; V.28 | EIA-232-F; TIA-232-F; V.28 | EIA-232-F | EIA-232-F | EIA-232-F |
| JESD-30 code | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDSO-G20 | R-PDIP-T20 |
| length | 7.2 mm | 7.2 mm | 6.5 mm | 6.5 mm | 6.5 mm | 12.8 mm | 6.5 mm | 24.325 mm |
| Number of functions | 1 | 3 | 1 | 3 | 3 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SSOP | SSOP | TSSOP | TSSOP | TSSOP | SOP | TSSOP | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Number of receiver bits | 1 | 5 | 5 | 5 | 5 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum seat height | 2 mm | 2 mm | 1.2 mm | 1.2 mm | 1.2 mm | 2.65 mm | 1.2 mm | 5.08 mm |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Supply voltage1-Nom | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | YES | NO |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 0.65 mm | 0.65 mm | 0.65 mm | 0.65 mm | 0.65 mm | 1.27 mm | 0.65 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| width | 5.3 mm | 5.3 mm | 4.4 mm | 4.4 mm | 4.4 mm | 7.5 mm | 4.4 mm | 7.62 mm |
| Maker | Texas Instruments | - | - | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Nominal negative supply voltage | -12 V | - | -12 V | - | -12 V | -12 V | -12 V | -12 V |