CAPACITOR, TANTALUM, NON SOLID, POLARIZED, 90V, 50uF, CHASSIS MOUNT, RADIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Vishay |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | STANDARD: MIL-C-39006/19 |
| capacitance | 50 µF |
| Capacitor type | TANTALUM CAPACITOR |
| dielectric materials | TANTALUM (WET) |
| leakage current | 18 mA |
| Manufacturer's serial number | CLR14 |
| Installation features | CHASSIS MOUNT |
| negative tolerance | 15% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 75% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 90 V |
| surface mount | NO |
| Delta tangent | 0.1 |
| Terminal shape | BINDING POST AND LUG |

| CLR141007 | CLR141003 | CLR141004 | CLR141009 | CLR141010 | CLR141018 | CLR141013 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | CAPACITOR, TANTALUM, NON SOLID, POLARIZED, 90V, 50uF, CHASSIS MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, TANTALUM, NON SOLID, POLARIZED, 30V, 150uF, CHASSIS MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, TANTALUM, NON SOLID, POLARIZED, 60V, 40uF, CHASSIS MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, TANTALUM, NON SOLID, POLARIZED, 180V, 25uF, CHASSIS MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, TANTALUM, NON SOLID, POLARIZED, 270V, 8uF, CHASSIS MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, TANTALUM, NON SOLID, POLARIZED, 630V, 3.5uF, CHASSIS MOUNT, RADIAL LEADED | CAPACITOR, TANTALUM, NON SOLID, POLARIZED, 360V, 12uF, CHASSIS MOUNT, RADIAL LEADED |
| Maker | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay | Vishay |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Other features | STANDARD: MIL-C-39006/19 | STANDARD: MIL-C-39006/19 | STANDARD: MIL-C-39006/19 | STANDARD: MIL-C-39006/19 | STANDARD: MIL-C-39006/19 | STANDARD: MIL-C-39006/19 | STANDARD: MIL-C-39006/19 |
| capacitance | 50 µF | 150 µF | 40 µF | 25 µF | 8 µF | 3.5 µF | 12 µF |
| Capacitor type | TANTALUM CAPACITOR | TANTALUM CAPACITOR | TANTALUM CAPACITOR | TANTALUM CAPACITOR | TANTALUM CAPACITOR | TANTALUM CAPACITOR | TANTALUM CAPACITOR |
| dielectric materials | TANTALUM (WET) | TANTALUM (WET) | TANTALUM (WET) | TANTALUM (WET) | TANTALUM (WET) | TANTALUM (WET) | TANTALUM (WET) |
| leakage current | 18 mA | 13 mA | 12 mA | 18 mA | 11 mA | 11 mA | 18 mA |
| Manufacturer's serial number | CLR14 | CLR14 | CLR14 | CLR14 | CLR14 | CLR14 | CLR14 |
| Installation features | CHASSIS MOUNT | CHASSIS MOUNT | CHASSIS MOUNT | CHASSIS MOUNT | CHASSIS MOUNT | CHASSIS MOUNT | CHASSIS MOUNT |
| negative tolerance | 15% | 15% | 15% | 15% | 15% | 15% | 15% |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package shape | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE | CYLINDRICAL PACKAGE |
| polarity | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED | POLARIZED |
| positive tolerance | 75% | 75% | 75% | 75% | 75% | 75% | 75% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 90 V | 30 V | 60 V | 180 V | 270 V | 630 V | 360 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO | NO | NO | NO |
| Delta tangent | 0.1 | 0.29 | 0.082 | 0.1 | 0.051 | 0.05 | 0.1 |
| Terminal shape | BINDING POST AND LUG | BINDING POST AND LUG | BINDING POST AND LUG | BINDING POST AND LUG | BINDING POST AND LUG | BINDING POST AND LUG | BINDING POST AND LUG |