IC,COUNTER,UP,4-BIT BINARY,HCT-CMOS,SOP,16PIN,PLASTIC
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | NXP |
| package instruction | SOP, SOP16,.25 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Counting direction | UP |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e0 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF |
| Load/preset input | YES |
| Logic integrated circuit type | BINARY COUNTER |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | 20000000 Hz |
| MaximumI(ol) | 0.004 A |
| Operating mode | SYNCHRONOUS |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP16,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| MC74HCT161AD | MC54HCT161AJ | MC74HCT161AN | MC74HCT161ADR2 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | IC,COUNTER,UP,4-BIT BINARY,HCT-CMOS,SOP,16PIN,PLASTIC | IC,COUNTER,UP,4-BIT BINARY,HCT-CMOS,DIP,16PIN,CERAMIC | IC,COUNTER,UP,4-BIT BINARY,HCT-CMOS,DIP,16PIN,PLASTIC | IC,COUNTER,UP,4-BIT BINARY,HCT-CMOS,SOP,16PIN,PLASTIC |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | NXP | NXP | NXP | NXP |
| package instruction | SOP, SOP16,.25 | DIP, DIP16,.3 | DIP, DIP16,.3 | SOP, SOP16,.25 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| Counting direction | UP | UP | UP | UP |
| JESD-30 code | R-PDSO-G16 | R-XDIP-T16 | R-PDIP-T16 | R-PDSO-G16 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Load capacitance (CL) | 50 pF | 50 pF | 50 pF | 50 pF |
| Load/preset input | YES | YES | YES | YES |
| Logic integrated circuit type | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER | BINARY COUNTER |
| Maximum Frequency@Nom-Sup | 20000000 Hz | 20000000 Hz | 20000000 Hz | 20000000 Hz |
| MaximumI(ol) | 0.004 A | 0.004 A | 0.004 A | 0.004 A |
| Operating mode | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS | SYNCHRONOUS |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 16 | 16 | 16 | 16 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 125 °C | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | CERAMIC | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | DIP | DIP | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP16,.25 | DIP16,.3 | DIP16,.3 | SOP16,.25 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | IN-LINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | YES | NO | NO | YES |
| technology | CMOS | CMOS | CMOS | CMOS |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | MILITARY | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |