Solid State Relay, TRIGGER OUTPUT SOLID STATE RELAY, 3000 V ISOLATION-MAX
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Toshiba Semiconductor |
| package instruction | 10-25A1A, 5 PIN |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | WITH ZERO CROSSOVER CIRCUIT |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.05 A |
| Maximum insulation voltage | 3000 V |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of components | 1 |
| Maximum on-state current | 3 A |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | TRIGGER OUTPUT SSR |
| Terminal surface | TIN LEAD |




