General Purpose Inductor, 4700uH, 10%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | KOA Speer |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| core material | FERRITE |
| DC Resistance | 9.3 Ω |
| Nominal inductance(L) | 4700 µH |
| Inductor Applications | HIGH CURRENT INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| JESD-609 code | e0 |
| Manufacturer's serial number | LPC |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 30 |
| Maximum rated current | 0.19 A |
| self resonant frequency | 0.43 MHz |
| Shape/Size Description | RECTANGULAR PACKAGE |
| shield | NO |
| special characteristics | Q MEASURED AT 100 KHZ |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal location | DUAL ENDED |
| Terminal shape | ONE SURFACE |
| Test frequency | 0.1 MHz |
| Tolerance | 10% |