
FAST BLOW ELECTRIC FUSE, 2A, 350VAC, 100A (IR), THROUGH HOLE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Littelfuse |
| package instruction | ROHS COMPLIANT |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Is Samacsys | N |
| Fusing characteristics | FAST |
| body height | 14.48 mm |
| Body length or diameter | 4.7 mm |
| Circuit protection type | ELECTRIC FUSE |
| JESD-609 code | e3 |
| Joule integral nominal | 1 J |
| Installation features | THROUGH HOLE |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| method of packing | BULK |
| physical size | 4.7mm x 14.48mm |
| Rated breaking capacity | 100 A |
| Rated current | 2 A |
| Rated voltage (AC) | 350 V |
| Guideline | CE; PSE; UL |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal shape | PIN WIRE |
| Base Number Matches | 1 |
| 0208002.MXEP | 0208.375MXEP | GRM0333C1H3R3WA01 | 0208005.MXEP | CEB840A | GRM0333C1H3R4BA01 | 0208008.MXEP | 0208010.MXEP | GRM0333C1H3R6CA01 | 208 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | FAST BLOW ELECTRIC FUSE, 2A, 350VAC, 100A (IR), THROUGH HOLE | FAST BLOW ELECTRIC FUSE, 0.375A, 350VAC, 100A (IR), THROUGH HOLE | Temperature coefficient | FAST BLOW ELECTRIC FUSE, 5A, 350VAC, 100A (IR), THROUGH HOLE | N-Channel Enhancement Mode Field Effect Transistor | Temperature coefficient | FAST BLOW ELECTRIC FUSE, 8A, 350VAC, 100A (IR), THROUGH HOLE | FAST BLOW ELECTRIC FUSE, 10A, 350VAC, 100A (IR), THROUGH HOLE | Temperature coefficient | FEMALE, RIGHT ANGLE TWO PART BOARD CONNECTOR, SOLDER, RECEPTACLE |