0.25 A, 250 V, 2 ELEMENT, SILICON, SIGNAL DIODE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Central Semiconductor |
| Parts packaging code | SOT-23 |
| package instruction | SOT-23, 3 PIN |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | _compli |
| ECCN code | EAR99 |
| Configuration | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G3 |
| JESD-609 code | e0 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 4 A |
| Number of components | 2 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Maximum output current | 0.225 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Maximum power dissipation | 0.35 W |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 300 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.05 µs |
| surface mount | YES |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |

| CMPD2004C | CMPD2003A | CMPD2003S | CMPD2004 | CMPD2003 | CMPD2003C | CMPD2003_10 | CMPD2004A | CMPD2004S | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | 0.25 A, 250 V, 2 ELEMENT, SILICON, SIGNAL DIODE | 0.25 A, 250 V, 2 ELEMENT, SILICON, SIGNAL DIODE | 0.25 A, 250 V, 2 ELEMENT, SILICON, SIGNAL DIODE | 0.25 A, 250 V, 2 ELEMENT, SILICON, SIGNAL DIODE | 0.25 A, 250 V, 2 ELEMENT, SILICON, SIGNAL DIODE | 0.25 A, 250 V, 2 ELEMENT, SILICON, SIGNAL DIODE | 0.25 A, 250 V, 2 ELEMENT, SILICON, SIGNAL DIODE | 0.25 A, 250 V, 2 ELEMENT, SILICON, SIGNAL DIODE | 0.25 A, 250 V, 2 ELEMENT, SILICON, SIGNAL DIODE |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | Contains lead | - | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible | - | incompatible | incompatible |
| Maker | Central Semiconductor | Central Semiconductor | Central Semiconductor | - | Central Semiconductor | Central Semiconductor | - | - | Central Semiconductor |
| Parts packaging code | SOT-23 | - | SOT-23 | SOT-23 | - | SOT-23 | - | SOT-23 | - |
| package instruction | SOT-23, 3 PIN | PACKAGE-3 | SOT-23, 3 PIN | SOT-23, 3 PIN | PACKAGE-3 | SOT-23, 3 PIN | - | SOT-23, 3 PIN | PACKAGE-3 |
| Contacts | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | - | 3 | 3 |
| Reach Compliance Code | _compli | not_compliant | _compli | _compli | unknow | _compli | - | _compli | _compli |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | - | EAR99 | EAR99 |
| Configuration | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS | COMMON ANODE, 2 ELEMENTS | SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS | SINGLE | SINGLE | COMMON CATHODE, 2 ELEMENTS | - | COMMON ANODE, 2 ELEMENTS | SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | - | SILICON | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | - | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1 V | - | 1 V | 1 V | 1 V | 1 V | - | 1 V | 1 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 | - | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | e0 | - | e0 | e0 |
| Number of components | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | - | 2 | 2 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | - | 3 | 3 |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | 150 °C | - | 150 °C | 150 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | -65 °C | - | -65 °C | -65 °C |
| Maximum output current | 0.225 A | 0.25 A | 0.25 A | 0.225 A | 0.25 A | 0.25 A | - | 0.225 A | 0.225 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | - | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maximum power dissipation | 0.35 W | 0.35 W | 0.35 W | 0.35 W | 0.35 W | 0.35 W | - | 0.35 W | 0.35 W |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 300 V | 250 V | 250 V | 300 V | 250 V | 250 V | - | 300 V | 300 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.05 µs | 0.05 µs | 0.05 µs | 0.05 µs | 0.05 µs | 0.05 µs | - | 0.05 µs | 0.05 µs |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | YES | YES | - | YES | YES |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | TIN LEAD | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | - | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | - | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | - | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |