Rectifier Diode, 1 Phase, 2 Element, 4A, 1000V V(RRM), Silicon, 426, 3 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | SENSITRON |
| package instruction | S-XSFM-P3 |
| Contacts | 3 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| application | FAST RECOVERY |
| Configuration | COMMON ANODE, 2 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.7 V |
| JESD-30 code | S-XSFM-P3 |
| JESD-609 code | e0 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 25 A |
| Number of components | 2 |
| Phase | 1 |
| Number of terminals | 3 |
| Maximum operating temperature | 150 °C |
| Maximum output current | 4 A |
| Package body material | UNSPECIFIED |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 1000 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.3 µs |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | PIN/PEG |
| Terminal location | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| S426IE | S426IH | S426GE | |
|---|---|---|---|
| Description | Rectifier Diode, 1 Phase, 2 Element, 4A, 1000V V(RRM), Silicon, 426, 3 PIN | Rectifier Diode, 1 Phase, 2 Element, 5A, 1000V V(RRM), Silicon, 426, 3 PIN | Rectifier Diode, 1 Phase, 2 Element, 4A, 600V V(RRM), Silicon, 426, 3 PIN |
| Is it lead-free? | Contains lead | Contains lead | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible |
| package instruction | S-XSFM-P3 | 426, 3 PIN | S-XSFM-P3 |
| Contacts | 3 | 3 | 3 |
| Reach Compliance Code | compliant | compliant | compliant |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| application | FAST RECOVERY | GENERAL PURPOSE | FAST RECOVERY |
| Configuration | COMMON ANODE, 2 ELEMENTS | COMMON ANODE, 2 ELEMENTS | COMMON ANODE, 2 ELEMENTS |
| Diode component materials | SILICON | SILICON | SILICON |
| Diode type | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE | RECTIFIER DIODE |
| Maximum forward voltage (VF) | 1.7 V | 1.4 V | 1.7 V |
| JESD-30 code | S-XSFM-P3 | S-XSFM-P3 | S-XSFM-P3 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 |
| Humidity sensitivity level | 1 | 1 | 1 |
| Maximum non-repetitive peak forward current | 25 A | 50 A | 25 A |
| Number of components | 2 | 2 | 2 |
| Phase | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 3 | 3 | 3 |
| Maximum operating temperature | 150 °C | 150 °C | 150 °C |
| Maximum output current | 4 A | 5 A | 4 A |
| Package body material | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED | UNSPECIFIED |
| Package shape | SQUARE | SQUARE | SQUARE |
| Package form | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT | FLANGE MOUNT |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum repetitive peak reverse voltage | 1000 V | 1000 V | 600 V |
| Maximum reverse recovery time | 0.3 µs | 5 µs | 0.15 µs |
| surface mount | NO | NO | NO |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | PIN/PEG | PIN/PEG | PIN/PEG |
| Terminal location | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Maker | SENSITRON | - | SENSITRON |