Single Color LED, Orange, Colorless Clear, 2.4mm
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | SIEMENS |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | ORANGE |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.05 A |
| Lens type | COLORLESS CLEAR |
| Nominal luminous intensity | 30 mcd |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 610 nm |
| shape | ROUND |
| size | 2.4 mm |
| surface mount | YES |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| perspective | 120 deg |
| LOA672-LN | LPA672-KM | LOA672-MQ | LGA672-LN | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Single Color LED, Orange, Colorless Clear, 2.4mm | Single Color LED, Pure Green, Colorless Clear, 2.4mm | Single Color LED, Orange, Colorless Clear, 2.4mm | Single Color LED, Green, Colorless Clear, 2.4mm |
| Maker | SIEMENS | SIEMENS | SIEMENS | SIEMENS |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown |
| color | ORANGE | PURE GREEN | ORANGE | GREEN |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.05 A | 0.05 A | 0.05 A | 0.05 A |
| Lens type | COLORLESS CLEAR | COLORLESS CLEAR | COLORLESS CLEAR | COLORLESS CLEAR |
| Nominal luminous intensity | 30 mcd | 19.15 mcd | 70.5 mcd | 30 mcd |
| Installation features | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT | SURFACE MOUNT |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 100 °C | 100 °C | 100 °C | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C | -55 °C | -55 °C | -55 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| method of packing | BULK | BULK | BULK | BULK |
| peak wavelength | 610 nm | 557 nm | 610 nm | 565 nm |
| shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| size | 2.4 mm | 2.4 mm | 2.4 mm | 2.4 mm |
| surface mount | YES | YES | YES | YES |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| perspective | 120 deg | 120 deg | 120 deg | 120 deg |