Serial IO/Communication Controller, MOS, CDIP28,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Intel |
| package instruction | DIP, DIP28,.6 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 code | R-XDIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 |
| Number of terminals | 28 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | 5 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| Nominal supply voltage | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | MOS |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| MD8251/B | C8251 | ID8251A | D8251AS2657 | |
|---|---|---|---|---|
| Description | Serial IO/Communication Controller, MOS, CDIP28, | Serial IO/Communication Controller, MOS, CDIP28 | Serial IO/Communication Controller, MOS, CDIP28 | Serial IO/Communication Controller, MOS, CDIP28 |
| Is it Rohs certified? | incompatible | incompatible | incompatible | incompatible |
| Maker | Intel | Intel | Intel | Intel |
| package instruction | DIP, DIP28,.6 | DIP, DIP28,.6 | DIP, DIP28,.6 | DIP, DIP28,.6 |
| Reach Compliance Code | compliant | unknown | compliant | compliant |
| JESD-30 code | R-XDIP-T28 | R-XDIP-T28 | R-XDIP-T28 | R-XDIP-T28 |
| JESD-609 code | e0 | e0 | e0 | e0 |
| Number of terminals | 28 | 28 | 28 | 28 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 70 °C | 85 °C | 70 °C |
| Package body material | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP | DIP | DIP | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP28,.6 | DIP28,.6 | DIP28,.6 | DIP28,.6 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE | IN-LINE |
| power supply | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Nominal supply voltage | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V |
| surface mount | NO | NO | NO | NO |
| technology | MOS | MOS | MOS | MOS |
| Temperature level | MILITARY | COMMERCIAL | INDUSTRIAL | COMMERCIAL |
| Terminal surface | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |